فروش, خرید و قیمت میوه ترنج

تاریخ انتشار: 98/07/20
نمایش: 31
(0 رای)

بنام خدا

فروش, خرید و قیمت آنلاین میوه ترنج در میوه چین

ترنج یا برگاموت (به انگلیسی: Bergamot orange) و با نام علمی (Citrus bergamia Risso) گیاهی از خانواده مرکبات است که میوه آن به اندازه پرتقال و به رنگ زرد لیمویی و خوش و عطر و بو است. مزه میوه ترنج اندکی تلخ‌تر از گریپ‌فروت است ولی ترشی آن از لیمو کمتر است. گرچه خاستگاه این گونه روشن نیست ولی این گیاه در مناطق مدیترانه‌ای می‌روید و در کشورهای ایتالیا و فرانسه به صورت تجاری کشت می‌شود[۲]. از اسانس ترنج برای مزه دادن به انواع چای و شیرینی استفاده می‌شود. درخت ترنج تا اندازه‌ای به یخبندان حساس بوده و در مناطق با یخبندان و سرمای کم به خوبی می‌روید. ترنج را می‌توان با پیوند زدن یا از طریق رویش دانه تکثیر کرد.

 ترنج (بالنگ) گیاهی از خانواده مرکبات است که میوه آن به اندازه پرتقال و به رنگ زرد لیمویی و خوش و عطر و بو است.
ترنج (Citrus bergamia Risso) گیاهی از خانواده مرکبات است که میوه آن به اندازه پرتقال و به رنگ زرد لیمویی و خوش و عطر و بو است. مزه میوه ترنج اندکی تلخ‌تر از گریپ‌فروت است ولی ترشی آن از لیمو کمتر است. گرچه خاستگاه این گونه روشن نیست ولی این گیاه در مناطق مدیترانه‌ای می‌روید و در کشورهای ایتالیا و فرانسه به صورت تجاری کشت می‌شود. از اسانس ترنج برای مزه دادن به انواع چای و شیرینی استفاده می‌شود. درخت ترنج تا اندازه‌ای به یخبندان حساس بوده و در مناطق با یخبندان و سرمای کم به خوبی می‌روید. ترنج را می‌توان با پیوند زدن و یا از طریق رویش دانه تکثیر کرد.

 
مرباي بالنگ خیلي مفيد است . پيامبر (ص ) فرمودند : ترنج دل را نوراني مي کند و قدرت نظر را بالا مي برد .
امام صادق ( ع ) فرمودند : قبل از غذا ترنج بخوريد .
امام رضا ( ع ) مي فرمايند : ترنج را در شب نخوريد که چشم را چپ مي کند . نان خشک ترنج را هضم مي کند . ترنج گرم است و براي بعضي ها و سوداوي ها مناسب است .
امام صادق مي فرمايند : مرباي ترنج بخوريد که بوي مشک مي دهد
گیاه فوق العاده ای برای درمان سرماخوردگی
برای تسکین علایم سرماخوردگی و گلودرد دم کرده برگ های این گیاه مفید است.
مانع از رشد «استافیلوکوکوس اوریز» می شود که نوعی عامل بیماری زای خطرناک است و به اغلب آنتی بیوتیک ها مقاوم شده است.
ترنج مانع از مسمومیت غذایی می شود یا با موارد حاد میکروب های گوارشی از جمله ای کولای و لیستریا مقابله می کند.

خواص روغن طبیعی ترنج:
از بخار آن برای درمان افسردگی، استرس و اضطراب استفاده می شود.
ناراحتی های پوستی مانند بریدگی، تبخال، ترک های پاشنه پا، داء الصدف و آکنه را درمان می کند.
غرغره با مخلوطی از چند قطره روغن ترنج و آب با پوسیدگی دندان مقابله می کند.
نفخ را برطرف می کند.
ادرار آور است و باعث دفع سموم مانند اسید اوریک، صفرا، نمک اضافه و آب اضافه بدن می شود.
مانع از بروز آکنه می شود.
با چین و چروک پوست مقابله می کند.
برای رفع سردرد، خارش چشم و گرفتگی بینی بر اثر حساسیت و تب یونجه، چند قطره از این روغن را روی دستمال بریزید و استنشاق کنید.
از آنجا که یکی از ترکیبات این روغن به نام «برکاپتین» به محض قرار گرفتن مقابل نور خورشید سمی می شود، پس از استفاده از روغن آن روی صورت یا بدن از قرار گرفتن زیر نور خورشید خودداری کنید.

در فارسى به نوع كوچك آن ترنج و ترنگ و به نوع بزرگش بالنگ مى گويند و چون بوى مطبوعى دارد، از قديم شعراى خوش ذوق ايرانى ترنج را بهترين هديه ى عاشق به معشوقه مى دانستند.
قسمت مورد استفاده آن پوست سفيد رنگ اسفنجى است كه در صنعت مرباسازى و تهيه خورش از آن استفاده مى نمايند. خورش بالنگ و ترنگ بسيار ثقيل و دير هضم است ، ولى مرباى آن نه تنها دير هضم نيست ، بلكه به هضم غذا كمك مى نمايد.
طعم گوشت پوست آن كمى تلخ است و به همين جهت سه بار آنرا در آب جوشانده و آب تلخ آنرا دور مى ريزند تا تلخى آن گرفته شود، و بعد آن را در آب آهك انداخته و پس ‍ از چندى آنرا شسته و بعد مربا مى نمايند. مرباى بالنگ سفيد و مرباى ترنج زرد طلايى است .
گل ترنج خوشبوتر از بهار نارنج است ، و جميع اجزاء درخت آن در طب و داروسازى موارد استعمال دارد. در نقاط گرمسير به عمل مى آيد
جوشانده ى پوست خشك شده ى آن مسكن قى صفراوى است و مضمضمه كردن با آن بوى بد دهان را از بين مى برد. چنانچه پوست خشك شده آن را كوبيده ، و با عسل ميل نماييد، پادزهر سموم ، مخصوصا مسوميت غذايى است و دانه هاىش پادزهر حشرات ، مخصوصا مار افعى است و ((ترياق فاروق )) با آن ساخته مى شود. پوستش نيز مانند ساير مركبات سرشار از ويتامين هاى مختلف است . مقوى قلب و معده بوده ، كبد را از سموم پاك مى نمايد. اشتها را زياد مى كند. فشار و رقت خون را از بين مى برد . به علت داشتن كلسيم زياد، غم و غصه را زايل مى نمايد.
خانواده ى مركبات ، مخصوصا هسته آنها به عنوان بهترين ضد سم گزش ‍ حشرات مخصوصا مار و عقرب شناخته شده و در ميان آن ها انواع نارنج مقام والاترى دارند و در افسانه هاى مصرى در اين مورد داستان جالبى وجود دارد :
گويند در مصر قديم محكومان را با نيش افعى مى كشتند، روزى دو نفر محكوم را از زندان بيرون آورده ، براى اعدام به سوى قفس افعى مى بردند. بين راه زنى به حال آنها دلش سوخت و به هر يك دو ترنج داد و آنها كه گرسنه بودند، آنها را با پوست و هسته خوردند و در نتيجه نيش افعى در بدن آنها كارگر نشده ، و هر دو جان به سلامت بردند.

از دیدگاه اسلام :
میوه ای است معروف به تازیش متکاء خوانند. (شرفنامه ٔ منیری ). میوه ای است از جنس لیمو و آنرا اُترج هم نامند و عامه آنرا کباد خوانند. (از المنجد). ترش آن مسکن شهوت زنان و جالی لون و دافع کلف و داشتن پوست آن در جامه ها مانع کرم است . (منتهی الارب ). در لغت فرس اسدی هورن ص ۷۶ بادرنگ را ترنج معنی کرده ولی امروز بادرنگ جز ترنج است . ترنج متک نیست . متک جنس سپرغمهای بریدنی است چون خربزه و امرود و سیب و جز آن و ترنج نوعی از آن است . (یادداشت بخط مرحوم دهخدا) : و از بلخ ترنج و نارنج و نیشکر و نیلوفر خیزد. (حدود العالم )

اما روایات و احادیث درباره خواص ترنج (بالنگ)
الدعوات: روایت شده است که: «… میوه را در ایام دولتش بخور؛ و برترین میوه ها، انار و ترنج است. از سبزی ها نیز گل سرخ و بنفشه، برترین هستند.»
پیامبر خدا(ص): بر شما باد ترنج؛ چرا که دل را نورانی می سازد و بر توان مغز می افزاید.
الکافی: – به نقل از عبدالله بن ابراهیم جعفری- امام صادق(ع) فرمودند: «پزشکان شما درباره ی ترنج چه دستور می دهند؟»
گفتم: که دستور می دهند آن را پیش از غذا بخویم.
فرمود:« اما من، شما را به خوردن آن پس از غذا دستور می دهم.»
الکافی: – به نقل از ابراهیم بن عمر یمانی- به امام صادق(ع) گفتم: آنان مدعی اند که بهترین وضعیت برای خوردن ترنج، حالت ناشتاست.

امام صادق(ع) فرمود: «اگر پیش از غذا خوب باشد، پس از غذا به مراتب بهتر و پسندیده تر است.»
امام صادق(ع): ترنج را پس از غذا بخورید؛ چرا که خاندان محمد(ص) چنین میکنند.
امام رضا(ع): خوردن ترنج در شب، چشم را برمی گرداند و کژ چشمی به جای می گذارد.
امام باقر(ع): ترنج، سنگین است. چون خورده شود، نان خشک، ان را در معده هضم می کند.
امام رضا(ع): نان خشک، ترنج را هضم می کند.

الکافی: – به نقل از ابو بصیر- میهمانی داشتم که به ترنج همراه با عسل، اظهار تمایل کرد. آن را به او دادم و خود نیز با وی خوردم. سپس نزد امام صادق(ع) رفتیم و دیدیم که سفره ای نزد ایشان گشوده است. به من فرمود: «پیش آی و بخور.»
گفتم: پیش از آن که نزد شما بیایم، ترنج و عسل خورده ام و اکنون سنگینی آن را احساس می کنم؛ زیرا زیاد خورده ام.
ایشان[ به یکی از غلامان خود] فرمود: «ای غلام! نزد کنیز برو و به او بگو: “برایمان یک کناره نان خشک، از آن چه در تنور خشک می کنی، بفرست.”»
آن نان، آورده شد. پس به من فرمود: «از این نان خشک بخور؛ چرا که ترنج را هضم می کند.»
من آن را خوردم و سپس از جای برخاستم، گویا که هیچ چیز نخورده ام.

طب الأئمه(ع): به نقل از ابراهیم بن حسن جعفری- امام صادق(ع) به یاران خویش فرمود: «به من بگویید که پزشکانتان درباره ی ترنج به شما چه دستور میدهند؟»
[یکی] گفت: ای پسر پیامبر خدا! ما را به خوردن آن، پیش از غذا، سفارش می کنند.
فرمود: «هیچ چیز، از آن، در حالتی که پیش از غذا خورده شود، بدتر نیست و هیچ چیز، از آن، در حالتی که پس از غذا خورده شود، سودمندتر نیست. بر شما باد مربای آن، که در درون انسان، بویی چون بوی مشک دارد.»

المعجم الکبیر: – به نقل از ابو کبشه ی انصاری- پیامبر(ص) نگریستن به ترنج را دوست داشت و به نگریستن به حمام احمر نیز علاقه مند بود.
امام رضا(ع): پیامبر خدا به نگریستن به ترنج و به نگریستن به سیب سرخ، علاقه داشت.

ترنج (برگاموت) چیست؟

میوه ترنج که به نام برگاموت هم شناخته می شود، میوه ای گرمسیری از خانواده مرکبات بوده که مثل پرتقال به نظر می رسد با این تفاوت که پوست آن مانند لیمو ترش زرد است و امروزه در ایتالیا و فرانسه به صورت تجاری کشت می شود.

جالب است بدانید که در ایران میوه بالنگ را نیز ترنج می نامند؛ گرچه ترنج و بالنگ از یک خانواده هستند اما دو میوه کاملا متفاوت محسوب می شوند!

میوه ترنج مزه ای تلخ دارد و به همین دلیل قابل استفاده نیست، اما پوست آن را برای تهیه روغن ترنج استفاده می کنند که برای سلامت پوست و مو مفید است، به درمان افسردگی کمک می کند و به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی خطر ابتلا به بیماری های عفونی را کاهش می دهد.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با تمامی فواید روغن ترنج برای سلامتی و نحوه مصرف آن بیشتر آشنا شوید؛
خواص ترنج (برگاموت) برای پوست و مو

نکته مهم (تست عدم حساسیت) : پیش از مصرف روغن ترنج به صورت موضعی، با مالیدن مقداری کمی از آن بر روی پوست پا و صبر کردن به مدت حداقل 24 ساعت، از نداشتن حساسیت نسبت به آن اطمینان حاصل نمایید.


1. درمان جای جوش:
مقادیر بالای مواد مغذی موجود در روغن ترنج به پاک سازی پوست صورت و روشن تر شدن آن کمک کرده و برای درمان جای جوش صورت مفید می باشند.
2. درمان شوره سر:
روغن ترنج دارای خواص ضد قارچی قوی و طبیعی است و به همین دلیل به درمان شوره مو و بیماری های قارچی مو کمک می کند.
3. عطر و دئودورانت طبیعی:
میوه و روغن ترنج عطر و بوی شیرین دارد به همین دلیل امروزه از اسانس آن برای تهیه انواع عطر و دئودورانت استفاده می شود؛ شما می توانید روغن ترنج را به عنوان یکی دئودورانت طبیعی به کار ببرید چون علاوه بر بوی خوبی که دارد، دارای خواص ضد میکروبی بوده و با جلوگیری از رشد باکتری ها مانع از بوی بد عرق می شود.

4. استرس و افسردگی:
آلفا پینن و لیمونن موجود در روغن ترنج به بهبود گردش خون در بدن کمک می کنند و باعث افزایش انرژی و احساس طراوت و سر زندگی در افراد می شوند.
برخی از مطالعات نشان می دهد که روغن ترنج مانند قرص دیازپام عمل می کند و برای درمان استرس، اضطراب و افسردگی به ویژه افسردگی پس از زایمان مفید است.
5. کلسترول خون و قلب:
درست است که میوه ترنج تلخ است اما تحقیقات نشان می دهد که به کاهش کلسترول خون بالا کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد.
6. آنتی بیوتیک طبیعی:
اسانس روغن ترنج یک آنتی بیوتیک طبیعی قوی است که برای پیشگیری و درمان بیماری های عفونی مفید می باشد؛ گفته می شود که روغن ترنج به درمان عفونت روده بزرگ، عفونت دستگاه ادراری و کلیه و همچنین عفونت مثانه کمک می کند.
ترنج دارای خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی است به همین دلیل خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سرماخوردگی، آنفلونزا، برونشیت، مالاریا، عفونت ادراری و عفونت مثانه را کاهش می دهد.
7. درمان تب بالا:
ترنج دارای خواص ضد میکروبی قوی است و خطر ابتلا به ویروس ها و باکتری هایی که باعث تب بالا می شوند را کاهش می دهد.
همچنین ترنج میزان متابولیسم بدن را افزایش می دهد که باعث گرما شده و با افزایش عرق به کاهش تب بالا کمک می کند.
8. ضد درد قوی:
استفاده موضعی از روغن ترنج به دلیل مقادیر بالای لینالول و لینالیل استات که دارد، دارای خواص ضد درد طبیعی و قوی است و برای درمان سردرد و میگرن، درد مفاصل و عضلات و رگ به رگ شدن مفید می باشد.
9. درمان بی خوابی:
آروماتراپی با روغن ترنج به دلیل مقادیر بالای فلاونوئید هایی که دارد باعث افزایش تولید دوپامین و سروتونین شده و با کاهش اضطراب و افزایش آرامش به درمان بی خوابی شبانه کمک می کند.
10. معده و دستگاه گوارش:
روغن ترنج باعث افزایش متابولیسم بدن می شود و با افزایش ترشح آنزیم های گوارشی به بهبود هضم غذا کمک می کند، سوزش سردل را درمان کرده، برای بهبود حرکات روده و درمان یبوست مفید است و به سلامت دستگاه گوارش کمک می کند.
روغن ترنج به دلیل خواص ضد انگل که دارد به درمان انگل روده کمک کرده و خطر ابتلا به سو تغذیه را کاهش می دهد.
11. سم زدایی بدن:
میوه ترنج سیستم های متابولیک را تنظیم و تحریک می کند و با بهبود عملکرد غدد بدن به سم زدایی و پاک سازی آن کمک می کند.
12. دهان و دندان:
ترنج دارای خواص ضد میکروبی است که به کاهش فعالیت باکتری های دهان و دندان کمک کرده و خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و بوی بد دهان را کاهش می دهد.
13. درمان درد قاعدگی:
روغن ترنج دارای خواص ضد درد و ضد اسپاسم طبیعی است که به درمان کمردرد و دل درد شدید دوران قاعدگی یا پریودی کمک می کند.
عوارض و مضرات ترنج (برگاموت):
روغن ترنج به نور خورشید حساس است و اگر زیاد در معرض آن قرار بگیرد، سمی می شود؛ به همین دلیل استفاده موضعی از روغن برگاموت بر روی پوست می تواند باعث آلرژی و حساسیت در برخی افراد شود که با علائمی مانند پوست حساس، بثورات و لکه های پوستی مشخص می شود.
نوزادان و کودکان:
مصرف خوراکی روغن ترنج برای نوزادان و کودکان بسیار خطرناک بوده و می تواند عوارض جانبی جدی مانند تشنج و مرگ را به همراه داشته باشد.
دوران بارداری و شیردهی:
هنوز مطالعاتی از عوارض روغن ترنج در زنان باردار و شیرده منتشر نشده به همین دلیل متخصصان توصیه می کنند که زنان در دوران بارداری و شیردهی، روغن ترنج را به صورت خوراکی و موضعی به هیچ وجه استفاده نکنند.
دیابت و قند خون:
ترنج ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد به همین دلیل افراد مبتلا به دیابت که برای کنترل قند خون، دارو استفاده می کنند بهتر است قبل از استفاده از میوه و روغن ترنج با پزشک خود مشورت کنند.
طبیعت ترنج گرم و خشک می باشد. ترنج سرشار از آلفا پینن، آلفا برگاپتن، آلفا ترپینئول، لیمونن، لینالول، لینالیل استات و میرسن است.
ترنج (به انگلیسی : bergamot orange و با نام علمی : Citrus bergamia) یکی از اعضای خانواده ی مرکبات است و نام خود (برگاموت) را شهر برگامو در لمباردی ایتالیا گرفته است. جالب است بدانید که ترنج از پیوند درخت لیمو و درخت پرتقال به وجود آمده است.


طرز استفاده از ترنج یا برگاموت:
از اسانس ترنج برای تهیه عطر و ادکلن و به عنوان طعم دهنده ی به انواع چای، شیرینی و کیک استفاده می شود
پوست ترنج را برای تهیه روغن آن به کار می برند؛ از روغن ترنج برای تهیه صابون، شامپو، کرم، لوسیون و دارو استفاده می کنند
روغن ترنج را به صورت موضعی برای درمان درد و تقویت معده به کار می برند

طرز تهیه روغن ترنج:
روغن ترنج را به شیوه تقطیر بخار از پوست این میوه شگفت انگیز تهیه می کنند.

مدیر جهاد کشاورزی جهرم با بیان اینکه این شهرستان یکی از مراکز مهم تولید ترنج است، گفت: سالانه 3 هزار تن ترنج(بالنگ) در جهرم برداشت می‌شود.
به گزارش ایسنا، جلال بهجو افزود: حدود 100 هکتار از باغ‌های مرکبات شهرستان جهرم به کاشت ترنج (بالنگ) اختصاص دارد.
وی با بیان اینکه زمان ثمردهی این محصول باغی، شهریورماه است، گفت: معمولا کار برداشت این محصول در سطح شهرستان جهرم، از شهریورماه هرسال آغاز می‌شود و تا پایان بهمن ماه ادامه دارد.
بهجو ضمن یادآوری اینکه به طور متوسط از هر هکتار 30 تن از این محصول تولید می‌شود، گفت: شهرستان جهرم یکی از مراکز مهم تولید این محصول به شمار می‌رود.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان جهرم، ارزش اقتصادی محصول بالنگ (ترنج) را برای باغداران این شهرستان مطلوب ارزیابی و خاطرنشان کرد: ترنج یا همان بالنگ، یک محصول خاص به شمار می‌رود که خواص دارویی بی شماری برای آن ذکر شده است.
وی اضافه کرد: انواع مرکبات، همانند اغلب میوه‌ها، دارای ارزش اقتصادی مطلوبی برای تولید کننده است، بالنگ نیز از جمله میوه‌هایی است که حتی پوست آن هم به شکل وسیع مصرف شده و با تبدیل آن به مربا، پاسخگوی ذائقه بسیاری از مصرف کنندگان است.
بهجو تصریح کرد: بالنگ حاوی مقادیر بسیاری زیادی سیترونلال است، این ماده یک ترکیب آرامش دهنده بوده و در درمان بیماران مبتلا به افسردگی و بیماری‌های روانی کاربرد دارد.
این کارشناس کشاورزی افزود: پوست زرد این میوه زیبا و خوشبو، برای تقویت قلب و مغز و کبد، توصیه شده است و کارشناسان طب سنتی اعتقاد دارند که ترنج برای معده و احشای داخل شکم مفید بوده و برای از بین بردن نفخ و همچنین کمک به هضم غذا تجویز می‌شود.

منبع : ویکی پدیا, الکوثر, کوکا, عصر ایران

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*